Flóriš Rómer, priekopník archeológie – FOTKY Z PREHLIADKY 24. 8. 2022

24. 08. 2022 | fotogaléria, rekapitulácia prehliadky

Flóriš Rómer, priekopník archeológie – FOTKY Z PREHLIADKY 24. 8. 2022

24. 08. 2022 | fotogaléria, rekapitulácia prehliadky

V stredu 24. augusta 2022 som robila prehliadku na tému Prešporský rodák Flóriš Rómer, priekopník archeológie. Bola súčasťou cyklu vychádzok Rande s mestom, ktoré organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Znova vyše tridsať ľudí prejavilo záujem spoznať ďalšiu inšpiratívnu osobnosť z našich dejín. Od jeho rodného domu sme si urobili 90-minútový okruh, ktorý skončil tam, kde začal. Pred Rómerovým domom. Zostali sme tam chvíľu polemizovať o životných cestách Flóriša Rómera pred jeho domom a potom sme sa presunuli do kaviarne v Rómerovom dome. Bolo to tam veľmi, veľmi príjemné. Ponúkam vám teraz pekné fotospomienky, ktoré opäť urobila fantastická fotografka Jana Kollárová.

František Flóriš Rómer (1815 – 1899) sa narodil v Prešporku, stal sa benediktínskym kňazom, učiteľom, neskôr buričom a väzňom.

Väčšinu života však trávil bádaním, skúmaním, spoznávaním a ochranou a prezentáciou vzácnych starožitností a rôznych archeologických nálezov.

Podieľal sa na zakladaní prvých múzeí v Uhorsku, vzdelával širokú verejnosť a vytvoril základy pre univerzitné štúdium archeológie. 

FOTO: Jana Kollárová

V mene Bratislavského kultúrne a informačného strediska ďakujem za všetky tieto fotky, ktoré urobila fotografka Jana Kollárová.

František Flóriš Rómer na ceste k vysnívanému povolaniu (1/3)

František Flóriš Rómer revolucionár v rodnom Prešporku (2/3)

František Flóriš Rómer prvý univerzitný profesor archeológie v Uhorsku (3/3)

jazyková korektúra

Text neprešiel jazykovou korektúrou.
Citácie sú v pôvodnom znení.
Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na info@katarinakralikova.sk. Rada to opravím.

i

zdroje

Moje ♥ a ©.