Autorka Daniela Dvořáková píše bravúrne. Ako historička je vždy presná, detailná, faktografická, pritom spôsob, akým približuje udalosti je zrozumiteľný aj pre laickú verejnosť. Zbožňujem čítať jej diela, no nielen preto je kniha Barbora Celjská – čierna kráľovná hviezdou v mojej knižnici.
Príbeh, ktorý nám Daniela Dvořáková odhalila je plný skutočných udalostí, dramatický, chvíľami až romantický.
No mne sa na celom príbehu azda najviac páčila pointa knihy – a tou bolo zbaviť Barboru Celjskú krivdy, očiernenia, ktoré na ňu ešte jej súčasníci uvalili, a ktoré všetci ďalší bez overenia faktov šírili ďalej. Hmm… nečudo, keď tie najväčšie klamstvá o nej šíril sám pápež.
Vedecké dielo
Poďme ale po poriadku. Kniha je hrubá 3 cm. Má 304 strán.
Ak čítate knihy od konca, tak ako ja, tak hneď zistíte, že od strany 259 nasledujú poznámky a zdroje, prehľad použitých obrázkov a výberový register slov. Je to teda riadne vedecké dielo.
Prvých dvadsať strán je venovaných obrázkom, ktoré by mohli naznačiť, ako Barbora Celjská vyzerala. No a potom už nasleduje to dych berúce čítanie.
Daniela Dvořáková pútavo popisuje každú osobnosť, ktorá je spätá so životom Barbory Celjskej. Spoznávame tak i jednotlivé ľudské osudy panovníkov, šľachticov, žien i mužov, dobrých aj zlých ľudí a ich pohnútky.

Renesančná kráľovná
Barbora Celjská (1392 – 1451) sa narodila do významného rodu Celjských pôvodom v Slovinsku. Jej otec, gróf Hermann II. Celjský ( (1365 – 1435) ju veľmi prezieravo a strategicky zasnúbil s uhorským kráľom, ktorým nebol nik iný ako sám Žigmund Luxemburský (1368 – 1437), v tom čase vdovec žijúci nie podľa predstáv uhorskej šľachty. Po sobáši sa z Barbory Celjskej zakrátko stala uhorská kráľovná, následne rímsko-nemecká cisárovná a nakoniec česká kráľovná.
Barbora Celjská však bola iná ako jej súčasníčky a rovesníčky. Mala vzdelanie vyššie ako bolo u dievčat zvykom. Bola spoločenská, na rozdiel od nevľúdnej Žigmundovej prvej manželky. Navyše, Barbora Celjská mala vynikajúce organizačné schopnosti a guráž. A tiež podporu od manžela. Práve tú sa mnohí snažili zlomiť a zničiť tak jeho dôveru k nej.
O tom ako to prebiehalo, čo s čím súviselo a mohlo súvisieť i o tom, ako to skončilo, o tom sa už dočítate v knihe.
Fascinujúce súvislosti
Dozviete sa tiež, ako sa v stredoveku rodilo, sobášilo či cestovalo na panovníckych dvoroch. Ako prebiehali korunovácie, o čom všetkom rozhodovali panovníci a pripomenieme si to, čo mnohí vieme, že dejiny sa opakujú.
Príbeh Barbory Celjskej nás prenesie do stredoveku, do 15. storočia do čias renesancie, do doby, ktorú sme kedysi spoznávali cez rozprávky.
Doprajte si ten zážitok čítať túto fantastickú knihu. Sú tam aj pekne, priam krásne obrázky.
Inšpirácia kráľovnou
A na záver kúsok citácie zo strany 175 ako inšpirácia od Barbory Celjskej, ktorej česť a dobré meno vrátila historička Daniela Dvořáková:
Kráľovná sa vždy vedela prispôsobiť životným okolnostiam, do ktorých sa dostala, či už priaznivých alebo nepriaznivých.
PS:
Nemám žiadnu spoluprácu s vydavateľstvom ani kníhkupectvom či autorkou. Píšem úprimne a od srdca, lebo tá kniha je fakt fantastická.
0 komentárov