Detská kniha Rómer, záchranca rozprávok podnieti zvedavosť

11. 11. 2021 | recenzie

Ideálna kniha pre každého, kto chce vo svojich deťoch vzbudiť záujem o históriu. A tiež o archeológiu. A o preparátorstvo. Rozprávkovo poňatý život Františka Floriána Rómera je plný krásnych myšlienok. Múdrych. Inšpiratívnych. Povzbudivých. Pre deti, aj pre dospelých. Knihu Rómer, záchranca rozprávok recenzovali aj 13-ročný Tomáš a 11-ročný Šimon.

Pred čítaním knihy odporúčam zjesť niečo sladké. Od prvej kapitoly, až dokonca, sa mi totiž zbiehali slinky na dobroty, ktoré autor Zoltán Szalay kde i tu spomína v jednotlivých rozprávkach. Dokopy je ich 17. Malý aj veľký čitateľ nimi putuje životom Františka Floriána Rómera, bádateľa, objavovateľa a záchrancu rozprávok.

FOTO: Katarína Králiková

František Florián Rómer
(12. apríl 1815 – 18. marec 1889)

poznámka: niektoré zdroje uvádzajú dátum narodenia 12.4., iné 15.4. Dátum úmrtia je niekde 8.3., inde 18.3.

Kto bol Rómer?

František Florián (Floridus) Rómer je pre mnohých Bratislavčanov známy ako spoluzakladateľ Múzea mesta Bratislavy. Pritom, k založeniu múzea sa dostal až ako zrelý muž.

Narodil sa v tom istom roku ako Ľudovít Štúr, teda v roku 1815. Detstvo prežil v rodnom Prešporku, kde pracoval jeho otec ako majster obuvník.

František Rómer prijal meno Florián (Floridus/ Flóriš) po tom, ako v 15-rokoch vstúpil do rehole benediktínov, u ktorých študoval za kňaza. Po skončení štúdii sa z neho stal vychýrený profesor.

Postupne sa však jeho život vyvíjal úplne iným smerom.

O jeho živote, plnom zvratov a inšpiratívnych rozhodnutí vám ponúknem blog už čoskoro, k príležitosti výročia jeho úmrtia (18. marca).

Prečo je Rómer záchranca rozprávok?

Knihu Rómer, záchranca rozprávok som prečítala za jednu hodinu. A to som si priebežne robila poznámky. Od začiatku mi vŕtala v hlave otázka, prečo má názov Rómer, záchranca rozprávok. Pochopila som to až na konci.

FOTO: Katarína Králiková

Knihu ilustroval Zsolt Lukács.
Jeho kresby nabádajú k detailnému pozorovaniu.

Priznám sa, prvé kapitoly sa mi čítali ťažko. Príbehy o drakoch, dinosauroch a iných -sauroch a ani o pravekých vtákoch ma nezaujali, aj keď, viem si predstaviť, že chlapci by z nich boli nadšení.

Iste by sa im páčila aj dobrodružná rozprávka o preparovaní zvierat.

Mňa viac zaujalo čítanie o tom, akými objavmi prispel František Florián Rómer k záchrane Dómu sv. Martina a obzvlášť počas bojov proti rakúskej armáde.

Veľmi inšpiratívne čítanie ponúka rozprávka o tom, ako bol Rómer vo väzení, kam ho uvrhol cisár Franz Jozef ako stúpenca bojovníkov za slobodu Uhorska. Tam, vo väzení, Rómer úžasne a tvorivo využil čas – a práve to môže byť pre mnohých nás inšpiratívne aj dnes, keď sa počas pandémie cítime už aj vo vlastných bytoch ako vo väzení. V Múzeu mesta Bratislavy sú dnes vystavené niektoré jeho diela, ktoré vtedy vytvoril.

Najviac sa mi páčila rozprávka o tom, ako František Florián Rómer vyvracal dobové klamstvá.

Krásne posolstvo ponúka predposledná rozprávka a v nej slová

Rozprávky ožijú vtedy, keď sa rozprávajú, keď sa dostanú k čo najväčšiemu počtu ľudí. Takto ich môžeš uchrániť pred zánikom. O toto sa musíš postarať.

My, dospelí, však vieme, že František Florián Rómer nebol ľudový rozprávkar. Ani autor detských rozprávok. O šírenie rozprávok sa postaral sebe vlastným spôsobom. Zozbieral vzácne, prastaré predmety, uložil ich vedľa seba (na výstavách i v múzeách) a nechal ostatných, nech z nich ľudia sami vypozorujú skutočný príbeh, alebo vymyslenú rozprávku, prípadne, niečo medzi tým.

Pozor, rozprávka!

Po celý čas, ako som čítala túto knihu, mi vírili v hlave otázky. Snáď pri každej vete. Postupným čítaním som však nachádzala odpovede, ale nie na všetky. Som si však istá, že tieto zvedavé otázky podnietia malých čitateľov bádať, skúmať, zisťovať, hľadať – a hlavne, pýtať sa. Lebo to považujem pri spoznávaní histórie za najdôležitejšie.

Kniha Rómer, záchranca rozprávok je ďalšou z tých, ktoré plnia to najdôležitejšie poslanie

podnecuje zvedavosť.

Chcela som to preveriť. Moje dcéry sa však zaujímajú skôr o literatúru faktu, alebo o poctivú fantasy tvorbu. A tak mi neostalo nič iné, len požiadať o názor chlapcov od susedov. Dala som im knihu na týždeň, ale vrátili mi ju už na druhý deň. Prečítali ju obaja. Jedným dychom.

Kniha je asi pre menšie deti. Je písaná ako rozprávka a je to dosť mätúce, lebo som nikdy nevedel, čo je pravda a čo si autor vymyslel. Ale aj napriek tomu je táto kniha zaujímavá.

Tomáš, 13 rokov

Kniha sa mi páčila, ale bolo mi čudné, že je (Rómer) raz v takom čase, raz v inom. To ma plietlo. Ale dobrá bola, fakt. Také zaujímavé veci tam boli.

Šimon, 11 rokov

FOTO: Katarína Králiková

Knihu do slovenčiny preložila Jitka Rožňová
a v slovenčine ponúka pestrú slovnú zásobu.

Tento blog nie je platená reklama. Napísala som ho s cieľom dať vám do povedomia ďalšiu zaujímavú knihu z vydavateľstva Bratislavské rožky, o. z., ktorá

  • u detí vzbudí záujem o históriu, o zberateľstvo a ochranu pamiatok,
  • pre dospelých ponúka množstvo zaujímavých tém na diskusiu s deťmi.

Kúpou knihy navyše podporíte občianske združenie Bratislavské rožky, ktoré sa už vyše 10-rokov aktívne podieľa na šírení pravdivých historických poznatkov cez knihy, podujatia, prednášky a prehliadky.

Kniha Rómer, záchranca rozprávok v knižniciach nie je, ale môžete si ju kúpiť za 10 € v e-shope na stránke:

https://bratislavskerozky.sk/produkt/florian-romer-zachranca-rozpravok/

PS:

Mimochodom, František Florián Rómer je mojou ďalšou inšpiratívnou osobnosťou. Blog o ňom som napísala na pokračovanie.

František Flóriš Rómer na ceste k vysnívanému povolaniu (1/3)

František Flóriš Rómer revolucionár v rodnom Prešporku (2/3)

František Flóriš Rómer prvý univerzitný profesor archeológie v Uhorsku (3/3)

jazyková korektúra

Text neprešiel jazykovou korektúrou. Citácie sú v pôvodnom znení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na info@katarinakralikova.sk. Rada to opravím.
i

zdroje

Moje ♥ a ©.

SZALAY, Zoltán (2020) Rómer, záchranca rozprávok. Bratislava: Bratislavské rožky, o. z., ISBN 978-80-89927-13-5. slovenský jazyk, strán 56

Primaciálny palác (exteriér + interiér)

piatok, 13. októbra 2023 - 10:00 hod.

organizátor: SENIORI V POHYBE, o. z./ pre dospelých
3 €
registrácia: info@seniorivpohybe.sk alebo na 0944 577 573