Flóris Rómer sa narodil 12. apríla 1815 ako František Rómer v Bratislave na Zámočníckej ulici č. 10. Dom, v ktorom sa narodil je dnes známy ako Rómerov dom a sídli v ňom nezisková organizácia Národný Trust. Študoval na katolíckom gymnáziu v Bratislave, ktoré v tom čase pôsobilo v bývalom Kláštore rehole Klarisiek na Klariskej ul.
Rehoľné meno Flóris prijal pri vstupe do benediktínskej rehole, keď študoval za kňaza v maďarskom meste Pannonhalma. Po štúdiu nikdy nepôsobil ako kňaz.
Dožil vo Veľkom Varadíne, kde 18. marca 1889 zomrel. Jeho poslaním bolo vzdelávanie a neskôr archeológia. A práve s tým súvisia tri fakty, o ktorých by mohol vedieť každý.
1. Navrhol, aby vzniklo Prírodovedné múzeum v Prešporku
V roku 1865, keď mal Flóris Rómer 50 rokov sa v jeho rodnej Bratislave konalo 11. putovné zhromaždenie uhorských lekárov a prírodovedcov. Jeho súčasťou boli prednášky, spoločenský program a najmä výstava. Rozdelená bola podľa témy do dvoch priestorov.
- Expozícia priemyslu, archeológie a umenia bola v Grasalkovičovom paláci
- a prírodovedné exponáty vystavovali v bývalej budove Kláštora Klarisiek, kde vtedy popri gymnáziu sídlila aj Právnická akadémia.
Floris Rómer mal na starosti archeologickú sekciu a výrazne sa podieľal aj na prírodovednej časti výstavy. Bol to práve on, kto navrhol, aby bolo založené Prírodovedné múzeum v Prešporku, ktoré vzniklo ako samostatné múzeum až v roku 1924.
Flóris Rómer po výstave inicioval vydanie publikácie o Prešporku. Prispel do nej rozsiahlou kapitolou o histórii mesta.
2. Spoluzakladal Múzeum mesta Bratislava
Dva roky po spomínanej, mimoriadne úspešnej výstave podnikol Flóris Rómer veľké úsilie k tomu, aby v jeho rodnom meste bolo založené mestské múzeum, približujúce jeho nevšednú históriu. Vzniklo už o rok, v „osmičkovom“ roku 1868 a dnes ho poznáme ako Múzeum mesta Bratislavy.
Bustu má jeho iniciátor a spoluzakladateľ Flóris Rómer vo vnútornom nádvorí dnešnej Starej radnice, v ktorej sídli múzeum. Vytvoril ju akademický sochár sochár Alojz Ján Viliam Štróbl (1856 – 1926) v roku 1907 a pôvodne stála na Františkánskom námestí.

FOTO: Jana Kollárová, august 2022
3. Prvý univerzitný profesor archeológie v Uhorsku
V roku 1868, kedy vzniklo mestské múzeum vo vtedajšom Prešporku pôsobil 53 ročný Flóris Rómer v Budapešti. Tam založil periodikum Archaeológiae E´rtesitö (Archeologické správy).
V tom roku 1868 sa zároveň stal prvým univerzitným profesorom archeológie v Uhorsku. Otázka je, na ktorej univerzite?
Zdroje uvádzajú, že František Flóris Rómer bol profesorom archeológie na univerzitách v Uhorsku. Do úvahy pripadajú mesta Pešť a Prešporok. Pojem profesor však vtedy používali na označenie pedagógov na vyšších školách. Dnes je to titul udeľovaný prezidentom republiky pre výnimočných pedagógov.
V tomto kontexte je dobré vnímať rozdiel medzi označením „profesor“ a „univerzitný profesor“.
V Prešporku škola s postavením a názvom univerzita počas života Flórisa Rómera nebola. Totiž, po zániku Univerzity Istropolitana koncom 15. storočia nebola v Prešporku žiadna univerzita. Až po jeho smrti, teda až v 20. storočí vznikla tzv. Alžbetínska univerzita v Prešporku a v roku 1919 sa z nej stala Univerzita Komenského s novým pedagogickým zborom. Takže, Floris Rómer s najväčšou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou pôsobil ako profesor na Cisárskej kráľovskej právnickej akadémii, ktorá sídlila v spomínanej budove Klarisiek.
Flóris Rómer ako prvý univerzitný profesor teda zrejme prednášal na najstaršej univerzite v Budapešti, ktorou je Univerzita Loránda Eötvösa (Eötvös Loránd Tudományegyetem).
Nepodstatné zaujímavosti
- Flóris Rómer bol benediktínsky kňaz, obľúbený a pokrokový učiteľ, ktorý žiakov brával do prírody a na rôzne archeologicky zaujímavé miesta, za čo bol zo školy vyhodený.
- Odvážne sa zapojil do revolúcie proti cisárovi v roku 1848, za čo bol uväznený. Amnestiu mu udelil cisár František Jozef (1830 – 1916) pri príležitosti jeho sobáša s Alžbetou Bavorskou (1837 – 1898) známou ako Sissi.
- Na území Slovenska pomohol identifikovať množstvo vzácnych pravekých a stredovekých nálezov a pamiatok, vrátane fresiek v kostoloch, ktoré vďaka jeho erudícii a osobnej angažovanosti neboli zničené, ale naopak zachránené pre ďalšie generácie.
- V roku 1874 vydal prvú a na ďalšie dlhé roky jedinú evidenciu pamiatok na území Uhorska.
- Zámočnícka ulica, kde sa narodil bola v rokoch 1891 až 1920 premenovaná na Rómer Flóris utca a v rokoch 1943 1945 pomenovaná na Romergasse.
Pamätajme si
Pamätajme si však najmä to, že František Flóris Rómer bol
- iniciátor založenia Prírodovedného múzea,
- a spoluzakladateľ Múzea mesta Bratislavy
- a tiež prvý univerzitný profesor archeológie v Uhorsku.
Množstvo ďalších zaujímavostí o jeho nevšednom osude vám rada porozprávam počas prehliadky na objednávku: