Tajomstvo relikvií svätej Margity Uhorskej

13. 07. 2019 | Bratislavské noviny

Osud Margity, dcéry uhorského kráľa Bela IV., bol zaujímavý, už keď ju matka nosila pod srdcom. Tiež v nasledujúcich rokoch a ešte aj dlho po jej smrti. Fascinovaný ňou bol aj polyhistor Matej Bel, ktorý ako jeden z mála videl na vlastné oči jej pozostatky, kým sa navždy stratili v múroch kláštora klarisiek.

Bratislavské noviny

link na článok Tajomstvo relikvií svätej Margity Uhorskej

zdroje textu

Bratislava Mateja Bela, vydavateľstvo OBZOR 1984  

poznámke k chybe v texte

V texte je uvedené: “V roku 1637, keď Matej Bel tvoril svoje životné dielo…”. Pri tejto informácií som vychádzala z presnej citácie, ktorá je uvedená v knihe Bratislava Mateja Bela uviedli na strane 61 v riadku 6.

Láskavá pani Zuzana Godárová ma upozornila, že Matej Bel sa narodil až v roku 1684. Zrejme teda ide o preklep, ktorý som si neuvedomila pri tvorbe článku.

Čitateľom sa ospravedlňujem a ďakujem p. Godárovej za to, že ma na chybu upozornila a ja som tak získala cenné ponaučenie do života.

zdroje fotiek
  • Katarína Králiková
  • archív KK 
Z
jazyková korektúra

text neprešiel jazykovou korektúrou

l
text

Mgr. Katarína Králiková

Mgr. Katarína Králiková

tvorím písaním

Píšem, teda tvorím písaním, odkedy som sa naučila písať. Rada píšem atramentovým perom, je to také starosvetské, dnes už priam historické. A ja mám rada všetko, čo je staré. Staré príbehy, staršie budovy, najstaršie historické udalosti.

A mám rada aj starších ľudí. Niektorí sú múdri a môžem sa od nich učiť. Niektorí sú skúsení životom a môžem sa nimi inšpirovať. A niektorí dokážu pútavo rozprávať a ja ich veľmi rada počúvam.

Fascinujú ma však ľudia z našej histórie. Ich osudy z dávnych čias, popretkávané osobnými aj historickými udalosťami, to všetko ma nesmierne inšpiruje – a o týchto ľuďoch píšem najradšej.

Nuž, a keďže som štyri študentské roky drela prsty na starožitnom písacom stroji, písanie na klávesnici mi ide takmer tak rýchlo ako myšienky … a preto tu, na mojej web stránke s radosťou ťukám do klávesnice keď tvorím písaním.

ďakujem za vaše dojmy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaregistrujte sa

a ja vám s radosťou budem posielať

 pripomienky na prehliadky

a blogy ako víkendové čítanie.