DÓM Katedrála sv. Martina

DÓM Katedrála sv. Martina

Prehliadka trvá podľa dohody 60 až 120 minút. Od toho závisí rozsah poskytnutých informácií aj poplatok.

Začíname z južnej strany Rudnayovho námestia, kde si priblížime polohu, architektúru a korunovácie v DÓM Katedrále sv. Martina.

Následne podľa dohody pokračujeme buď na severnú stranu katedrály, alebo vojdeme dnu cez Martineum, kde si vyzdvihneme slúchadlá.

Vo vnútri sa zameriame na hlavnú loď, presbytérium, Kaplnka sv. Jána Almužníka, Kaplnka sv. Anny a v nich najmä na ich donátorov, funkciu a umeleckú výzdobu.

Dozviete sa, aké osobnosti späté s dejinami katedrály a jej kaplniek.

Spoznáte aj život svätcov a svätíc na jednotlivých oltároch.

Priblížime si aj korunovácie a udalosti, ktoré sa udiali v DÓM Katedrále sv. Martina.


UPOZORNENIE:
Prehliadka v interiéri e možná iba cez mikrofón napojený na slúchadlo pre každého účastníka, aby bola zabezpečená dôstojnosť tohto sakrálneho priestoru.

Slúchadlá sú spoplatnené sumou 4,20 € za 1 kus. Je potrebné ich vopred rezervovať. Rezerváciu zabezpečuje sprievodkyňa.

Poplatok za slúchadla sa platí priamo pri preberaní v pokladni v priľahlej budove Martineum.

BA Dóm sv. Martina z juhu
Dunajská kráľovná – povesti a fakty

Dunajská kráľovná – povesti a fakty

Počas 60-minútovej prehliadky si pripomenieme známe aj menej známe povesti Márie Ďuríčkovej, cez ktoré sa dozviete zaujímavosti z dejín Bratislavy. Doplnené však budú o reálne poznatky historikov. Zároveň spoznáte aj nevšedný osud Márie Ďuríčkovej spätý s Bratislavou. Trasa začína pod niekdajšou Laurinskou bránou, povedie nás historickým jadrom Bratislavy a skončíme na Hlavnom námestí.
Fašiangové zábavy v meste na Dunaji

Fašiangové zábavy v meste na Dunaji

Počas 90 min. vychádzky v centre Bratislavy sa dozviete, kde sa kedysi konali reprezentačné plesy, maškarné bály, fašiangové zábavy aj spolkové tanečné večierky.

Dozviete sa o dejinách plesov, o plesovej móde aj o plesových patrónoch. Priblížime si tiež dobovú plesovú etiketu, tanečný poriadok a aj vplyv politiky na fašiangové plesy v meste na Dunaji.

Mesto na Dunaji – to je bývalý Prešporok i dnešná Bratislava. Mesto, ktoré v každej dobe milovalo plesy a tie cez fašiangy najviac.

Láska v Prešporku

Láska v Prešporku

To by ste sa divili, ako veľmi láska a medziľudské vzťahy vplývali na naše dejiny. Počas prehliadky sa dozviete, čo spôsobila tragická láska a aké dôsledky mala zakázaná láska medzi ľuďmi v Prešporku.

Uvidíte domy a budovy, kde sa láska zrodila, kostoly, kde lásku spečatili aj miesta, kde ju zradili či rozdelili. Príbehy ľudí, skutočných aj tých z povestí nás prenesú do čias, kedy bola manželská láska priam nežiadúca.

Nevynecháme ani lásku k vlasti, lásku k mestu či k národu – tá totiž dokáže byť rovnako silná, ako láska človeka k človeku.

Miesta objavov keltských pokladov

Miesta objavov keltských pokladov

Počas prehliadky sa dozviete, kde v dnešnej mali Kelti svoje oppidum a tiež akropolu. Objavíte miesta, kde sa našli poklady Keltov, ale aj predmety z keltskej domácnosti a dielne kováčov, zlievačov, hrnčiarov a minciarov. Spoznáte zároveň keltskú kultúru – ich spôsoby a dôvody boja a hodovania, ich náboženstvo a módu. Nevynecháme ani keltské ženy a ich nezvyčajné postavenie v kmeni Keltov. Prehliadka sa koná v historickom jadre Bratislavy a je doplnená o zábavné a vzdelávacie aktivity.