Tvorím, čítam, píšem a upravujem celý JANUÁR 2021

31. 01. 2021 | zdieľania z kroniky

Od  začiatku januára 2021 robím to, čo som robila aj v decembri 2020. Plynulo pokračujem v učení, v čítaní, v neustálom vyhľadávaní drobných detailov a súvislosti s našimi dejinami. Faktom však je, že robím krížom-krážom viacero vecí naraz. Tri-štyri dni som zahĺbená do poznávania inšpiratívnej osobnosti. Potom sa niekoľko dní venujem administrácii mojej web stránky. A keď som spokojná, zmením aktivitu.  Nuž, takto plynú moje dni po celý január 2021.

zmeny

Na web stránke som urobila viacero zmien. Hlavne také “technické nastavenia”. Viete, že píšem siahodlhé blogy. Že sú plné overených informácií. A zaujímavých. Ale, kto o tom vie? Len vy, ktorí máte čas čítať to. Iste však existujú ľudia, ktorým by sa zišli, ale netušia, že existujem.

A to preto, že moje blogy sa im vo vyhľadávači nezobrazovali. Prečo? Lebo som nemala správne, resp. vôbec nastavené tie SEO, tagy, kategórie, podnadpisy a iné “technické nastavenia” každého jedného blogu.

Nuž, a toto som teraz prácne celé poprerábala. Zároveň som graficky upravila blogy tak, aby boli všetky rovnaké, a hlavne, aby boli vizuálne ľahšie čitateľné. Na počítači aj na mobile a tablete. No, poviem vám, roboty som s tým mala jak na kostole. Ale, je to viac-menej hotové a som spokojná. Zatiaľ.

novinky

Pri úprave blogov som však zistila, že moje blogy potrebujú lepšie, výstižnejšie označenie kategórii. Parilo sa mi z hlavy, kým som to vymyslela tak, aby mi v srdci zacinkalo, že teraz je to správne.

Niekoľkokrát som kvôli tomu zvolala odborné konzílium – rozumej: moju staršiu dcéru Zuzanku. Trpezlivo ma počúvala, sem-tam položila otázku, občas niečo navrhla, ja som to zamietla a potom mi napadlo, ako to chcem a obe sme boli spokojné. V živote som pri práci nepojedla toľko mandarínok, ako teraz, v januári 2021.

ILUSTRAČNÁ FOTO: Katarína Králiková

Prechádzka po čarovných uličkách v historickom jadre Bratislavy
mi  vždy dodá energiu

rekapitulujem

Aby mohlo niečo začať, musí niečo skončiť.

Prehliadky, ktoré som robila v roku 2020 boli zamerané na 16. storočie. Priznám sa, nie pri každej som mala spísanú rekapituláciu. Občas som ju povedala spamäti, na záver prehliadky.

Lenže, po pár mesiacoch si už i ja potrebujem pripomenúť, o čom som rozprávala.

A tak som prešla všetky podklady k prehliadkam. Chcela som z nich urobiť krátky textík. Nech zrekapitulujem čo sme sa dozvedeli. Jemináčku! Ale, čo vynechať?

Niekoľkokrát som to prerábala. Hľadala som spôsob, ako to celé poňať. Či dať do jedného textu všetko, všetkých šesť tém, alebo to urobiť zvlášť?

Mimochodom, tých šesť tém (abecedne) tvoria:

  1. jarmoky
  2. láska
  3. remeslá
  4. umenie a kultúra
  5. vzdelávanie
  6. zdravie

Bez kontextu to však nemá hlavu a pätu. Opäť sa mi parilo z hlavy, kým som sa sama so sebou uzhodla na tom, ako to urobím.

Výsledkom toho je, že som vytvorila jeden text, taký všeobecný o 16. storočí v Prešporku a šesť ďalších, v ktorých rekapitulujem jednotlivé témy.

Prečítať si to môže kto, ako chce – buď celé, alebo len to, čo ho najviac zaujíma. Postupne, to uverejním.

v roku 2021 spoznáme 17. storočie v Prešporku

Najviac som sa tešila zo spoznávania dejín v 17. storočí v Prešporku. Priznám sa, trochu som sa toho bála.

Predsa len, všeobecná mienka o 17. storočí hovorí, že je to temné obdobie, plné stavovských povstaní, reformácií, rekatolizácie, sporov medzi Habsburgovcami a ich odporcami od Štefana Bocskaya, cez Gabriela Bethlena, troch Rákociovcov a Tökölyho medzi nimi.

V 17. storočí však prekvitalo školstvo, sochárske aj výtvarné umenie. Množili sa remeslá, rozširoval sa repertoár komediantov a príbehy lásky kvitli za každých okolností.

Som v procese, ešte neviem všetko, čo by som chcela vedieť. Ten proces potrvá naveky. Ale príde deň, kedy sa s vami podelím o to, čo v tú chvíľu viem. Verím, že to bude už na jar, alebo aspoň v lete 2021. V každom prípade, o krátke sumarizácie sa s vami opäť podelím.

inšpiratívne osobnosti

Blogy o inšpiratívnych osobnostiach píšem z dvoch rovnocenných dôvodov:

  • chcem spoznať dejiny cez príbehy skutočných ľudí
  • hľadám inšpirácie ako zvládať prekážky, ako pracovať s komplexami, ako zostať sama sebou

Rozpracované mám príbehy viacerých inšpiratívnych osobností. Niekoľko dní sa venujem jednej, potom zmením agendu a po čase pokračujem pri ďalšej inšpiratívnej osobnosti.

Neskôr sa k nim vrátim, celý text zeditujem, doplním, upravím a čakám na to cinknutie pri srdci, ktoré mi dá signál, že teraz je to dobré, teraz som spokojná, teraz to môžem publikovať. A dni plynú …

Z osobného života

Čo také prezradiť? Nuž. Sú dni, keď sa nahodím do šatičiek, dám si aj pančušky a šperky, hoci sedím doma a jediný cudzí človek, ktorého sa celý deň vidím je naša poštárka. No a potom sú dni, keď som v pyžame ešte aj na obed. A práve vtedy tá poštárka u nás zazvoní. Uff, ešteže nemáme poštára …

Takže tak. Toť moje zmeny, novinky, plány aj aktivity. Som z toho nadšená. Vyžívam sa v spoznávaní dejín a teším sa neskutočne, ako vám o tom všetkom porozprávam. Máme sa na čo tešiť.

FOTO: Katarína Králiková

Teším sa na vás
a na to, ako vás opäť nazvem nielen drahé čitateľky a čitatelia
ale konečne aj milé hostky a milí hostia prehliadok.

Čo máte nového vy?

Ako sa máte?

Na čo sa tešíte?

Ozaj, a čítali ste príbehy z minulosti? Teda neskutočne zaujímavé skutočné príbehy zo 16. storočia? 

jazyková korektúra

Text neprešiel jazykovou korektúrou. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na info@katarinakralikova.sk. Rada ju opravím.

i

zdroje

♥ a ©