Rozprávkoví Kelti a ich skutočné stopy

21. 01. 2023

Kde bolo tam bolo, tam, kde sa piesok lial a kde sa voda sypala, na vysokom brale, pri širokej rieke, postavili si svoju akropolu Kelti. Pravekí ľudia, čo mali spoločné zvyky, podobnú reč a spôsob života.  Boli to draví, desivo hluční bojovníci. No vedeli sa i baviť. Milovali pivo a slobodu – tú dávali aj svojim ženám. Ich príbeh sa naozaj stal a začína pred vyše dvetisíc rokmi.

Keltské mýty, zvyky, stratégie, ale aj vzťahy s Rimanmi mnohí sfilmovali. No azda najviac známe je animované, rozprávkové spracovanie inšpirované francúzskou komixovou sériou Asérix le Gaulios, u nás známe ako Asterixove dobrodružstvá.

Keltov ako takých bolo po celej Európe veľa. Vytvárali kmene. Na území Slovenska žili na začiatku 1. tisícročia 3 rôzne kmene. Kým v Bratislave boli usadení Bójovia, na severozápade to boli Kotíni a na južnom Slovensku Ossi.

Aj v dnešnej Bratislave zostalo po Keltoch mnoho unikátnych nálezov. Archeológovia zistili, že akropolu si Kelti zriadili na Bratislavskom hrade.

Tam sídlil keltský náčelník, v literatúre označovaný ako knieža, teda akýsi panovník. Zrejme to bol mocný a bohatý muž, ktorý si nechal raziť mince s vlastným menom. To najznámejšie poznajú aj deti v škole.

Spolu s ním obýval akropolu aj druid, všestranne múdry a rešpektovaný človek – muž alebo žena. No a dozaista tam žil aj bard – vzdelaný rozprávač motivačných mýtov a príbehov potrebných najmä pred odchodom do boja.

Kelti boli vynikajúci nielen ako bojovníci, ale aj ako remeselníci. Dielne si stavali pod kopcom, pri obchodných cestách a riekach. Aj na území dnešnej Bratislavy si vybudovali rozľahlé oppidum – teda mestské sídlisko.

Samostatnou kapitolou sú keltské ženy, ich spôsob odievania a najmä ich slobodná voľba muža a povolania, ktorú napríklad Rimanky nemali.

Srdečne vás pozývam spoznať toto rozprávkovo fascinujúce etnikum

  • v sobotu, 21. 1. 2022 na prehliadku Miesta objavov keltských pokladov a
  • v pondelok, 23. 1. 2023 na prednášku k výstave Kelti v Bratislave.

Nuž a zatiaľ vám ponúkam KVÍZ

  • 8 otázok
  • 1 správna odpoveď.

Nech sa páči, vyberte a kliknite na jednu odpoveď a zistíte, či je správna.

[Aktualizácia po prehliadke zo soboty, 21.1.2023]

Ďakujem Vám všetkým za účasť. Veľmi sa teším, že ste sa tak nadšene zapojili do zábavno-vzdelávacích aktivít, ktoré som pre vás vytvorila.  Nech sa páči, pozrite si fotky z prehliadky:

[Aktualizácia po prednáške v pondelok, 23.1.2023]

Nech sa páči, pozrite si fotky z komentovanej prehliadky výstavy Kelti v Bratislave a objavu keltsko-rímskej stavby, ktorými sprevádzal kurátor SNM-HM Juraj Kucharík:

Najbližšie podujatie:

sobota, 16. 3. 2024 - 14:00

BKIS/ Rande s mestom

Patenty Jozefa II. v Prešporku

0 €

Miesto stretnutia sa dozviete po registrácii cez https://www.bkis.sk/randesmestom/

2 komentáre

  1. Eva Kurjaková

    Ďakujem za pozvanie, ale som z Oravy, mám 75 rokov, tak sa nemôžem zúčastniť pre zdravotné problémy

  2. Katarína Králiková

    Chápem, verím, že Vás zaujmú aspoň blogy/ články. V každom prípade Vám zo srdca želám pevné zdravie.

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

i

zdroje

BARTA, Peter a MUSILOVÁ , Margaréta. 2016. Kelti z Bratislavy. Bratislava : Slovenské národné múzeum – Historické múzeum, 2016.

  1. KELTSKÁ MINCOVŇA V BRATISLAVE. [Online] Galéria mesta Bratislavy, 31. 1 2008. [Dátum: 2. 9 2021.] http://www.gmb.sk/sk/exhibition/detail/keltska-mincovna-v-bratislave.

KOVÁR, Branislav. 2021. Mohli keltské ženy prelomiť zaužívané stereotypy a vstúpiť medzi druidov? [Online] History web denník IN, 8. 9 2021. [Dátum: 28. 9 2021.] https://historylab.dennikn.sk/starovek/mohli-keltske-zeny-prelomit-zauzivane-stereotypy-a-vstupit-medzi-druidov/.

MUSILOVÁ, Margaréta a RESUTÍK , Branislav. 2018. Rímske vplyvy na akropole keltského oppida v Bratislave. [aut. knihy] Rastislav ŠENKIRIK, a iní. Dunajský Limes a odkaz rímskej antiky na ľavom brehu Dunaja. Zborník z konferencie BSK. Bratislava : Bratislavský samosprávny kraj, Academia Istropolitana Nova, 2018, s. 118 – 129.

ŠEDIVÝ, Juraj a ŠTEFANOVIČOVÁ, Tatiana. 2012. Dejiny Bratislavy. 1, Brezalauspurc – na križovatke kultúr: od počiatkov do prelomu 12. a 13. storočia. Bratislava : Slovart, 2012.

  1. V Bratislave našli keltskú pec z čias Spartaka a Ceasara. [Online] SME Domov, 21. 2 2007. [Dátum: 2. 9 2021.] https://domov.sme.sk/c/3159080/v-bratislave-nasli-keltsku-pec-z-cias-spartaka-a-caesara.html.

 

Vaša reakcia nebude zverejnená

6 + 5 =