Kto boli pôvodní obyvatelia dnešnej Petržalky? 2/2

16. 02. 2020 | spoznávame dejiny

Kto boli pôvodní obyvatelia dnešnej Petržalky? 2/2

16. 02. 2020 | spoznávame dejiny

Pokojné roky vždy striedali udalosti, ktoré sa zapísali do dejín. V 19. storočí sa ich stalo najviac. Prelomovo zasiahli všetky oblasti života. Preto historici toto obdobie označujú ako Dlhé devätnáste storočie. Pôvodným obyvateľom Petržalky práve vtedy začali najväčšie zmeny, ktoré vyvrcholili v 20. storočí.

 

Petržalské noviny

celý článok:

Kto boli pôvodní obyvatelia dnešnej Petržalky? 2/2

zdroje textu

Ján Čomaj: Petržalka-Engerau-Ligetfalu. Marenčin PT, 2019.

Ľuboš Kačírek – Pavol Tišliar: Petržalka v rokoch 1919 – 1946. Stimul. 2014.

zdroje fotiek
  • Katarína Králiková
Z
jazyková korektúra

text neprešiel jazykovou korektúrou

l
text

Mgr. Katarína Králiková

Mgr. Katarína Králiková

tvorím písaním

Píšem, teda tvorím písaním, odkedy som sa naučila písať. Rada píšem atramentovým perom, je to také starosvetské, dnes už priam historické. A ja mám rada všetko, čo je staré. Staré príbehy, staršie budovy, najstaršie historické udalosti.

A mám rada aj starších ľudí. Niektorí sú múdri a môžem sa od nich učiť. Niektorí sú skúsení životom a môžem sa nimi inšpirovať. A niektorí dokážu pútavo rozprávať a ja ich veľmi rada počúvam.

Fascinujú ma však ľudia z našej histórie. Ich osudy z dávnych čias, popretkávané osobnými aj historickými udalosťami, to všetko ma nesmierne inšpiruje – a o týchto ľuďoch píšem najradšej.

Nuž, a keďže som štyri študentské roky drela prsty na starožitnom písacom stroji, písanie na klávesnici mi ide takmer tak rýchlo ako myšienky … a preto tu, na mojej web stránke s radosťou ťukám do klávesnice keď tvorím písaním.

ďakujem za vaše dojmy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaregistrujte sa

a ja vám s radosťou budem posielať

 pripomienky na prehliadky

a blogy ako víkendové čítanie.

Prešporské rozprávky, ktoré sa naozaj stali

bezbariérová prehliadka v centre Bratislavy pre deti od 4 rokov

Krásne i strašidelné príbehy, opísané v prešporských rozprávkach sú často inšpirované skutočnými udalosťami. Počas prehliadky vám porozprávam, ako sa naozaj stali zázraky a kúzla, podivuhodné premeny, napínavé únosy a ďalšie neuveriteľné skutky z rozprávok o dejinách Bratislavy.