FOTO spomienky na rok 2022

31. 12. 2022 | fotogaléria, zdieľania z kroniky

Rok 2022 bol aj pre mňa jeden z najťažších. Kvôli vojne na Ukrajine. Kvôli chorobám. Kvôli bezmocnosti vo viacerých iných situáciách. Chcem si však pamätať aj to dobré. Nebolo toho zas až tak málo.

Naučila som sa opäť obrovské množstvo nového o našich dejinách. Vďaka kurzu BKIS, aj keď faktom je, že do hlavy nám tam nič nenaliali. Júj, kiežby. Sami sme sa všetko museli naučiť – a tak je to najlepšie.

Úžasné poznatky som získala i z kurzu Lektor, ktorý som popritom absolvovala v Asociácii lektorov a kariérnych poradcov.

Zvládla som to. Bolo to neskutočne ťažké. Ale bavilo ma to až nebezpečne priveľmi. Takže spánok a zdravie išli bokom. A to, veď vieme, nie je dobré.

Ale prišla Pohoda. Festival, kde vždy ožijem. A dovolenka, na ktorú som vôbec nechcela ísť – a tak aj dopadla. Nuž čo. Zvládla som i to.

Preto pri všetkej silvestrovskej súdnosti konštatujem, že moja práca je mojou najväčšou radosťou a zdrojom energie. A za toto som najviac vďačná i vám, moje drahé, moji drahí, no najmä môjmu milovanému manželovi.

Viem, znie to ako také Oscarovské klišé, ale bez jeho podpory by som dnes nebola tým, kým sa cítim byť najviac šťastná – manželkou, maminou a nadšenou sprievodkyňou dejinami.

Ďakujem za to. I za to, že sa postupne stávam aj múzejnou pedagogičkou a lektorkou. Verím, že v roku 2023 však naďalej budem i vašou obľúbenou blogerkou. Plány mám veľké.

Rok 2023 môže prísť. Zatiaľ si spoločne pozrime tohtoročné fotospomienky.

január 2022

Chcela by som vedieť všetko, čo vie  Zsolt Lehel, náš lektor z Kurzu sprievodcov BKIS … ale hneď!

február 2022

Chcela by som si pamätať všetko, čo nám kedy povedal Ján Vyhnánek, náš lektor z Kurzu sprievodcov BKIS … a navždy!

marec 2022

Oh, mať tak celú Bratislavu v malíčku ako Zuzana Francová, naša lektorka z Kurzu sprievodcov BKIS … to je môj sen!

apríl 2022

A potom som uvidela, ako naša dcéra Zuzana tancuje a všetko zrazu prestalo byť dôležité … tak vyzerá ten jej splnený sen a moja radosť.

máj 2022

Tak na toto si pamätám. Priletela som v noci na hrad z celodňového zájadu v rámci Kurzu sprievodcov a v rámci Noci múzeí som s nadšením sprevádzala moju obľúbenú tému Ženy na Bratislavskom hrade.

jún 2022

Na túto prehliadku nikdy nezabudnem. Patrí k mojím najkrajším spomienkám. Nevidiace deti chceli spoznať Bratislavu. Po hodine si želali pokračovať, boli pozorné a zvedavé, pre mňa dokonalé a dodnes cítim v srdci akúsi radostnú blaženosť, keď si na nich spomínam.

Jeden chlapec, ktorý “iba nosí silné okuliare” ma dokonca oslovil, keď sa naše cesty skrížili na prehliadke o Keltoch na Bratislavskom hrade – a povedal mi, že to čo im vravím som hovorila aj vtedy na prehliadke. No dojatá som bola i teraz som…

júl 2022

Najpodivnejšie potešenie na festivale Pohoda mi spôsobila táto tabuľa s informáciou o histórii popolníkov.

august 2022

Vo väčšine prípadov sa pri spoznávaní dejín túžim na chvíľu presunúť do minulosti a zažiť na vlastnej koži dobové šaty či rozhovory s kronikármi.

To, čo vidíte na fotke je jednou z mála výnimiek.

Plaviť sa na rímskej lodi by som sa nechcela ani v 21. storočí, lebo aj moja zvedavosť má svoje hranice – a to, čo bolo za hranicou Rímskej ríše najradšej spoznávam len z pevniny, len v knihách a múzeách.

september 2022

Zázraky sa dejú. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Náš, teda Kempelenov šachový Turek konečne našiel nový domov.
Neviem ani opísať tú radosť, tú vďačnosť za to, že ho pod svoju strechu na Námestí SNP prijala práve Bratislavská kaviareň Messerschmidt.  

október 2022

Toť oslava mojich narodenín. V štyridsiatichpiatich rokoch prvýkrát opekačková. Tu som už cítila, že som z mojej milovanej práce predávkovaná, vyčerpaná a že potrebujem totálnu zmenu prostredia. Tí moji sa trochu začudovali – a ja sa i teraz čudujem, ale spomínam si, že tých pár páročkov s rodinou bolo úžasných. Hlavne, že nám ich nezjedli vrany, ako kedysi pred rokmi na Silvestra…

november 2022

Potrebovala fotku s mamutom, aby som návštevníkom SNM – Historického múzea mohla ukázať, čím sa živili ľudia v dobe kamennej.

Bola som nadšená, že som v Prahe našla mamuta … až do chvíle, keď mi dcéra šibalsky pripomenula film Noc v múzeu, v ktorom exponáty ožili…

december 2022

Ja už ani neviem čo je lepší pocit, ako vidieť svoje dieťa na vrchole víťazov. Moja hrdosť nemá hranice, hlavne, keď viem, čo všetko naša dcéra Lenka cestou zvládla. Mám slzy v očiach od radosti, od šťastia, vďačnosti … za toto, za všetko, za celý rok 2022.

Milé čitateľky,
Milí čitatelia,

Milé hostky mojich prehliadok,
Milí hostia mojich prehliadok,

ďakujem Vám všetkým, za Vašu priazeň, za to, že čítate moje blogy, že chodíte na moje prehliadky.

Veľmi si to vážim.

Hlavne a obzvlášť Vašu účasť na platených prehliadkách.

Ďakujem Vám za to.

Verím, že naše spoločné chvíle – virtuálne i osobné sú pre Vás obohatením a zmysluplne stráveným časom.

Zo srdca Vám prajem, nech máte pevné zdravie, radosť zo všetkého čo robíte a nech Vás každý deň niekto rozosmeje.

Prajem vám bezstarostný celý rok 2023.

3 komentáre

 1. Slavka Bujna

  Uprimne a totalne mi to vyrazilo dych a dojalo ma to. Uzasne spomienky a tak precizne zhrnute, ze s hrdostou v srdci som vdacna za to, ze si moja sestra.

  Krasny Novy rok

 2. Katarína Králiková

  Ďakujem za krásne slová, sestrička moja. Posielam cmuk, stisk a prianie toho najlepšieho po celý rok 2023.

 3. Jana Pešková

  Veľmi osobné spomienky na uplynulý rok. Ďakujem, že ste sa podelila Katarína. Ďakujem aj za to, že som mohla byť súčasťou odovzdávania Vašich vedomostí /aj keď nie v takom rozsahu, ako by som chcela/ nám “konzumentom” historických príbehov. Prajem Vám po celý rok 2023 veľa zdravia a pracovných aj osobných úspechov.
  Jana

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Po stopách lekárne Salvator (+ interiér)

nedeľa, 4. novembra 2023 - 14:30 hod.

organizátor: BKIS

 • pre Nepočujúcich

0 €
registrácia: cez pozvánku pre Nepočujúcich zaslanú mailom

Poďte sa pozrieť na miesta, ktoré súvisia s dejinami lekárne Salvator v Bratislave. Zároveň spoznáte dôvody, pre ktoré bola zriadená, ako sa menili jej zákazníci a čím bola výnimočná v porovnaní s inými lekárňami.

Súčasťou prehliadky bude aj návšteva obnovenej lekárne Salvator, kde si priblížime mnoho zaujímavostí priamo v jej interiéri.