Pomsta kráľa Mateja za krásnu ženu župana

9. 02. 2020 | Bratislavské noviny

Láska má veľa podôb a ešte viac privilégií. Obzvlášť na kráľovskom dvore. Svoje o tom by vedeli rozprávať mnohé dvorné dámy i kráľovské slúžky. Ochrániť ich počestnosť pred kráľom bolo neraz priam nadľudským výkonom. Riskantné to bolo aj za vlády slávneho kráľa Mateja.

Bratislavské noviny

celý článok: Pomsta kráľa Mateja za krásnu ženu župana

zdroje textu

Michal Kušík: Bratislava Mateja Bela. Obzor 1984

Daniela Dvořáková: Lásky a škandály v našich panovníckych rodoch. Ottovo nakladatelství. 2017

zdroje fotiek
  • Katarína Králiková
Z
jazyková korektúra

text neprešiel jazykovou korektúrou

l
text

Mgr. Katarína Králiková

Mgr. Katarína Králiková

tvorím písaním

Píšem, teda tvorím písaním, odkedy som sa naučila písať. Rada píšem atramentovým perom, je to také starosvetské, dnes už priam historické. A ja mám rada všetko, čo je staré. Staré príbehy, staršie budovy, najstaršie historické udalosti.

A mám rada aj starších ľudí. Niektorí sú múdri a môžem sa od nich učiť. Niektorí sú skúsení životom a môžem sa nimi inšpirovať. A niektorí dokážu pútavo rozprávať a ja ich veľmi rada počúvam.

Fascinujú ma však ľudia z našej histórie. Ich osudy z dávnych čias, popretkávané osobnými aj historickými udalosťami, to všetko ma nesmierne inšpiruje – a o týchto ľuďoch píšem najradšej.

Nuž, a keďže som štyri študentské roky drela prsty na starožitnom písacom stroji, písanie na klávesnici mi ide takmer tak rýchlo ako myšienky … a preto tu, na mojej web stránke s radosťou ťukám do klávesnice keď tvorím písaním.

ďakujem za vaše dojmy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaregistrujte sa

a ja vám s radosťou budem posielať

 pripomienky na prehliadky

a blogy ako víkendové čítanie.