Hrad Beckov síce vyzerá ako ruina, ale to, čo nám odhalil po vstupe ma jednoducho nadchlo. V prvom rade tam bol poriadok. Hrad mal všetko, čo má takýto hrad v dnešnej dobe mať. Od milej pani v pokladni, cez interaktívnu a výstižnú expozíciu až po malú reštauráciu a suvenírový obchod.
Komentovaná prehliadka tam iste človeku obohatí vedomosti. No my sme tam prišli uprostred týždňa v máji 2024, teda mimo víkendu a prázdnin, kedy na hrade robia pravidelné prehliadky.
Nuž a čo sme tam teda „iba videli“? Pozrite si fotky, doplnené o stručnú históriu hradu.
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. V kronike je označený pod názovom hrad Blundus. Ako všetky hrady v Uhorsku, aj tento vlastnili spočiatku králi. Istý čas ho vlastnil aj Pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky (1260 – 1321).
V 14. storočí daroval kráľ Žigmund Luxemburský (1368 – 1437) hrad svojmu dôverníkovi, ktorým bol Ctibor zo Ctiboríc (1347 – 1414). Ten mal syna Ctibora (1380 – 1434), ktorý mal dcéru Margitu. Jej manželom bol Pavol, syn bána zo Slavónska – a práve jemu kráľ Žigmund v 15. storočí hrad predal. Následne tento Pavol prijal meno Bánfi, podobne ako iný Pavol prijal meno Pálfi.
Bánfiho potomkovia a ich potomkovia sa sobášili s členmi významných uhorských rodov, ktorí v 17. storočí vytvorili tzv. komposesorát – čiže niečo ako družstvo vlastníkov. K samotnému hradu totiž patrili aj dve mestá a 28 obcí, takže príjmy z majetku boli značné.
V nedeľu, 1. februára 1728 vypukol v obci Beckov ničivý požiar, ktorý sa rozšíril aj na hrad. Ostala z neho ruina. Opravovať ju začali až nadšenci v druhej polovici 20. storočia.
Dnes hrad prezentuje – v rámci možností – svoju históriu cez rôzne aktivity, podujatia, služby a tiež cez komentované prehliadky, ktoré realizuje nezisková organizácia Hrad Beckov, n.o.
Na hrade Beckov dokonca funguje aplikácia, pomocou ktorej si možno vypočuť alebo prečítať o histórii cez mobil. Ale ja som stará škola. Navyše, som sprievodkyňa. Ľudský faktor je pre mňa nenahraditeľný. Takže prehliadku hradu sme absolvovali len vizuálne a jeho pohnutú históriu som si naštudovala v odbornom zborníku a čiastočne aj cez web stránku hradu:
V tomto blogu som zámerne vynechala legendy a povesti o Beckove. Ja mám totiž radšej overené fakty.
Ako ste na tom vy?
Boli ste už na hrade Beckov?
0 komentárov