Andrej Groll je autor putovnej výstavy Wolfgang von Kempelen – Bratislavský da Vinci. Práve na tejto výstave sme sa spoznali a začali spolupracovať. Vytvorili sme občianske združenie Kempelenopolis, lebo chceme ľuďom v Bratislave, i na celom Slovensku, pripomenúť, kto bol Wolfgang von Kempelen. Rozprávali sme sa o rôznych súvislostiach.
Idem na stretko s Andrejom Kempelenom,
to hovorím naším doma vždy, keď odchádzam na stretnutie s Tebou. Máte vy dvaja niečo spoločné?
Asi najmä to, že sme obaja rodení Bratislavčania. Tiež nás spája záľuba vo vede, technike i umení, hoci ja kĺžem len po povrchu, zatiaľ čo Kempelen bol expert svetového formátu.
A v neposlednom rade sme obaja psíčkari. Opis správania psov v Kempelenovom diele Mechanizmus ľudskej reči je založený na pozorovaní jeho vlastného psa, špiclíka. Ja mám doma bastarda, ale keď čítam príslušnú pasáž z Kempelenovej knihy, mám pocit, že opisuje môjho psa.
FOTO: archív Katarína Králiková
Andrej Groll je rodený bratislavčan, rovnako ako Wolfgang von Kempelen.
Wolfgang von Kempelen
(23. janurár 1734, Prešporok – 26. marec 1804, Viedeň)
diplomat, polyhistor, vynálezca,
výtvarník a dramatik,
obľúbenec Márie Terézie
FOTO: archív Kempelenopolis, o. z.
Wolfgang von Kempelen na gragike, ktorú vytvoril Miroslav Cipár.
O Kempelenovi si už veľakrát rozprával ľuďom osobne aj do médií. Aká otázka Ťa najviac prekvapila, potešila alebo rozosmiala?
Rozosmialo ma, keď sa ma redaktorka istej televízie na venisáži výstavy v Košiciach opýtala: “Čo Vás motivovalo k týmto vynálezom?” Zrejme zmeškala oficiálny začiatok a myslela si, že ten Bratislavský da Vinci mám byť ja.
FOTO: archív Katarína Králiková
Andrej Groll nie je Wolfgang von Kempelen. Ale vie o ňom veľa. Veľmi veľa.
šachový automat Turek
“Wolfgang von Kemplen vytvoril šachový automat zvaný Turek a hovoriaci stroj. Oba tieto vynálezy do dnešných dní fascinujú ľudí po celom svete.
Kvôli historicky prvej kabinetnej ilúziii šachového Turka má dodnes Wolfgang von Kempelen medzi laickou verejnosťou nespravodlivo povesť šarlatána.
Pritom, Wolfgang von Kempelen, jedna z najvýznamnejších osobností osvietenstva u nás s celosvetovým presahom, to, že ide o ilúziu nikdy netajil.”
Andrej Groll
Mimochodom, čo myslíš, prečo veľa ľudí vie o Kempelenovi tak málo?
V prvom rade mnohí Slováci nejavia veľký záujem o vlastné dejiny. Osobnosti z obdobia Uhorska a habsburskej monarchie nepovažujeme za svoje, ale prenechávame ich Rakúšanom a Maďarom, čo je škoda. Pritom sa tiež môžme pokladať za ich dedičov. Keby žil Kempelen v Prahe, Česi by z neho spravili rovnaký kult ako z Kafku, ktorý takisto nebol Čech.
Druhý dôvod je asi v tom, že Kempelen má kvôli Turkovi nespravodlivo povesť podvodníka a nie je braný vážne. On sa pritom netajil, že ide o ilúziu a predvádzal ho len dva roky na príkaz Jozefa II. V tieni Turka tak ostávajú mnohé svetové prvenstvá, ktoré má Kempelen na konte. Ale v podstate i samotný Turek bol natoľko dômyselnou ilúziou, že predbehol dobu o 100 rokov.
Ktoré dnešné mestá či krajiny si ho môžu “privlastňovať” vzhľadom na to, kde všade pôsobil?
Hlásia sa k nemu Maďari i Rakúšania, žil asi rok v Budíne a 20 rokov vo Viedni. Až 50 rokov však býval v Prešporku, no naše mesto na neho takmer zabudlo.
FOTO: archív Katarína Králiková
Andrej Groll pripomína významné prvenstvá Wolfganga von Kempelena.
svetové prvenstvá Wolfganga von Kempelena
prvý úspešný pokus o umelú syntézu reči (hovoriaci stroj, 1769 – 1791)
prvé zariadenie na tlač textu pre nevidiacich (1779)
prvý udelený patent na parnú turbínu v dejinách (1784)
prvá kabinetná ilúzia v histórii mágie (Šachový Turek, 1769)
zakladateľ experimentálnej fonetiky (Mechanizmus ľudskej reči, 1791)
priekopník v oblasti logopédie a výuky nevidomých
Spomínam si, ako som Ti navrhla, aby sa naše OZ volalo Kempelenopolis. Ale toto slovné spojenie si vymyslel Ty, v rámci jedného stanovištia na výstave. Spomínaš si, ako Ti to napadlo?
Toto nie je žiadna záhada. Ide o slovnú hru so starým gréckym názvom Bratislavy Istropolis, čo znamená mesto na Dunaji. Chcel som tým podčiarknuť, že Bratislava je mestom Kempelena.
V auguste 2019 bolo podujatie k 250. výročiu uvedenia šachového Turka. Pripravuješ aj prehliadky Po stopách Kempelena. Čo všetko sa návštevníci týchto akcií nášho OZ Kempelenopolis dozvedia o Kempelenovi?
Kempelenov Turek vznikol v Bratislave v r. 1769, preto si chceme pripomenúť jeho slávnu kariéru.
Naše OZ Kempelenopolis má vo vlastníctve čiastočne funkčnú repliku, ktorú doplníme pomocou modernej technológie. Turek tak odohrá svoju prvú šachovú partiu na domácej pôde po viac než dvoch storočiach. V tejto chvíli však viac neprezradím…
(…sledujte www.kempelen.info alebo Facebook stránku Wolfgang von Kempelen – Kempelenopolis a všetko sa včas dozviete…)
FOTO: archív Katarína Králiková
Kempelenopolis – mesto Wolfganga von Kempelena
Návrat šachového Turka po 250 rokoch
Podujatie Návrat šachového Turka sa konalo v budove Univerzitnej knižnice v Bratislave na Ventúrskej, teda na mieste, kde sa Wolfgang von Kempelen narodil. Uskutočnilo v sobotu 27. júla 2019 a prišlo cca 80 hostí z laickej aj odbornej verejnosti. Mnohí domov odchádzali nielen s príjemným zážitkom a novými poznatkami, ale niektorí aj s unikátnou grafikou, ktorú pre Kempelenopolis, o. z. vytvoril významný slovenský ilustrátor Miroslav Cipár.
Aké základné informácie by o Kempelenovi mohol vedieť každý, kto žije v Bratislave?
Treba neustále zdôrazňovať, že ide o osobnosť svetového formátu, a že bol priekopníkom v mnohých neprebádaných oblastiach poznania.
Bol spätý s našim mestom a môžeme sa ním právom pýšiť. Kempelenov príbeh a dielo je nevyčerpateľnou inšpiráciou, ako možno naplniť ľudský život prostredníctvom neustáleho vzdelávania sa, usilovnosti a odvahy experimentovať.
Andrej, ďakujem Ti za rozhovor.
korektúry
Text neprešiel jazykovou korektúrou.
Ak v texte nájdete preklep alebo faktickú chybu, prosím, napíšte mi na info@katarinakralikova.sk. Rada to opravím.
respondent
Ing. Andrej Groll (1976) je dlhoročný zberateľ informácií o bratislavskom vynálezcovi Wolfgangovi von Kempelenovi. V roku 2018 na vlastné náklady zorganizoval mimoriadne úspešnú, dvakrát predĺžovanú výstavu Wolfgang von Kempelen – Bratislavský da Vinci, ktorá bola v roku 2019 presunutá do Košíc. Je predsedom občianskeho združenia Kempelenopolis, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie o živote a diele Wolfganga von Kempelena, o jeho súčasníkoch a vedeckom kontexte.
0 komentárov
Trackbacks/Pingbacks