Andrej Groll: Wolfgang von Kempelen je bratislavský Da Vinci

10. 08. 2019 | dejiny Bratislavy, rozhovory

Andrej Groll je autor putovnej výstavy Wolfgang von Kempelen – Bratislavský da Vinci. Práve na tejto výstave sme sa spoznali a začali spolupracovať. Vytvorili sme občianske združenie Kempelenopolis, lebo chceme ľuďom v Bratislave i na celom Slovensku pripomenúť, kto bol Wolfgang von Kempelen. Rozprávali sme sa o rôznych súvislostiach.

“Idem na stretko s Andrejom Kempelenom,”

to hovorím naším doma vždy, keď odchádzam na stretnutie s Tebou. Máte vy dvaja niečo spoločné?

Asi najmä to, že sme obaja rodení Bratislavčania. Tiež nás spája záľuba vo vede, technike i umení, hoci ja kĺžem len po povrchu, zatiaľ čo Kempelen bol expert svetového formátu.

A v neposlednom rade sme obaja psíčkari. Opis správania psov v Kempelenovom diele Mechanizmus ľudskej reči je založený na pozorovaní jeho vlastného psa, špiclíka. Ja mám doma bastarda, ale keď čítam príslušnú pasáž z Kempelenovej knihy, mám pocit, že opisuje môjho psa.

Andrej Groll je rodený bratislavčan, rovnako ako Wolfgang von Kempelen.

FOTO | archív KK

Wolfgang von Kempelen

Narodil 23. 1. 1734 v Prešporku. Väčšinu života žil a tvoril v Prešporku. Zomrel 26. 3. 1804 vo Viedni.

Bol to polyhistor, vynálezca, výtvarník a dramatik narodený a pôsobiaci v Bratislave, súčasník a obľúbenec Márie Terézie.

O Kempelenovi si už veľakrát rozprával ľuďom osobne aj do médií. Aká otázka Ťa najviac prekvapila, potešila alebo rozosmiala?

Rozosmialo ma, keď sa ma redaktorka istej televízie na venisáži výstavy v Košiciach opýtala: “Čo Vás motivovalo k týmto vynálezom?” Zrejme zmeškala oficiálny začiatok a myslela si, že ten Bratislavský da Vinci mám byť ja. 

Andrej Groll nie je Wolfgang von Kempelen.

FOTO | archív KK

šachový automat Turek

 

Wolfgang von Kemplene vytvoril šachový automat zvaný Turek a hovoriaci stroj. Oba tieto vynálezy do dnešných dní fascinujú ľudí po celom svete.

Kvôli historicky prvej kabinetnej ilúziii šachového Turka má dodnes Wolfgang von Kempelen medzi laickou verejnosťou nespravodlivo povesť šarlatána.

Pritom, Wolfgang von Kempelen, jedna z najvýznamnejších osobností osvietenstva u nás s celosvetovým presahom, to, že ide o ilúziu nikdy netajil. 

Ináč, čo myslíš, prečo veľa ľudí vie o Kempelenovi tak málo?

V prvom rade mnohí Slováci nejavia veľký záujem o vlastné dejiny. Osobnosti z obdobia Uhorska a habsburskej monarchie nepovažujeme za svoje, ale prenechávame ich Rakúšanom a Maďarom, čo je škoda. Pritom sa tiež môžme pokladať za ich dedičov. Keby žil Kempelen v Prahe, Česi by z neho spravili rovnaký kult ako z Kafku, ktorý takisto nebol Čech.

Druhý dôvod je asi v tom, že Kempelen má kvôli Turkovi nespravodlivo povesť podvodníka a nie je braný vážne. On sa pritom netajil, že ide o ilúziu a predvádzal ho len dva roky na príkaz Jozefa II. V tieni Turka tak ostávajú mnohé svetové prvenstvá, ktoré má Kempelen na konte. Ale v podstate i samotný Turek bol natoľko dômyselnou ilúziou, že predbehol dobu o 100 rokov.

Ktoré dnešné mestá či krajiny si ho môžu “privlastňovať” vzhľadom na to, kde všade pôsobil?

Hlásia sa k nemu Maďari i Rakúšania, žil asi rok v Budíne a 20 rokov vo Viedni. Až 50 rokov však býval v Prešporku, no naše mesto na neho takmer zabudlo.

Andrej Groll pripomína významné prvenstvá Wolfganga von Kempelena.

FOTO | archív KK

Wolfgang von Kempelen

 

Bratislavský da Vinci – Wolfgang von Kempelen má na konte niekoľko svetových prvenstiev v rôznych oblastiach poznania:

  • prvý úspešný pokus o umelú syntézu reči (hovoriaci stroj, 1769 – 1791)
  • prvé zariadenie na tlač textu pre nevidiacich (1779)
  • prvý udelený patent na parnú turbínu v dejinách (1784)
  • prvá kabinetná ilúzia v histórii mágie (Šachový Turek, 1769)
  • zakladateľ experimentálnej fonetiky (Mechanizmus ľudskej reči, 1791)
  • priekopník v oblasti logopédie a výuky nevidomých

Spomínam si, ako som Ti navrhla, aby sa naše OZ volalo Kempelenopolis. Ale toto slovné spojenie si vymyslel Ty, v rámci jedného stanovištia na výstave. Spomínaš si, ako Ti to napadlo?

Toto nie je žiadna záhada. Ide o slovnú hru so starým gréckym názvom Bratislavy Istropolis, čo znamená mesto na Dunaji. Chcel som tým podčiarknuť, že Bratislava je mestom Kempelena.

V auguste 2019 budeme robiť podujatie k 250. výročiu uvedenia šachového Turka. Pripravujeme aj prehliadky Po stopách Kempelena. Čo všetko sa návštevníci týchto akcií nášho OZ Kempelenopolis dozvedia o Kempelenovi?

Kempelenov Turek vznikol v Bratislave v r. 1769, preto si chceme pripomenúť jeho slávnu kariéru.

Naše OZ Kempelenopolis má vo vlastníctve čiastočne funkčnú repliku, ktorú doplníme pomocou modernej technológie. Turek tak odohrá svoju prvú šachovú partiu na domácej pôde po viac než dvoch storočiach. V tejto chvíli však viac neprezradím…

(…sledujte www.kempelen.info alebo Facebook stránku Wolfgang von Kempelen – Kempelenopolis a všetko sa včas dozviete…)

Kempelenopolis – mesto Wolfganga von Kempelena.

FOTO | Katarína Králiková

aktualizácia | 12. 08. 2019

 

Podujatie Návrat šachového Turka sa konalo v budovej Univerzitnej knižnice v Bratislave na Ventúrskej, teda na mieste, kde sa Wolfgang von Kempelen narodil.

Uskutočnilo v sobotu 27. 07. 2019. a prišlo cca 80 hostí z laickej aj odbornej verejnosti.

Mnohí domov odchádzali nie len s príjemným zážitkom a novými poznatkami, a niektorí aj s unikátnou grafikou, ktorú pre Kempelenopolis, o. z. vytvoril významný slovenský ilustrátor Miroslav Cipár.

Aké základné informácie by o Kempelenovi mohol vedieť každý, kto žije v Bratislave?

Treba neustále zdôrazňovať, že

ide o osobnosť svetového formátu,
a že bol priekopníkom v mnohých neprebádaných oblastiach poznania.

Bol spätý s našim mestom a môžeme sa ním právom pýšiť.

Kempelenov príbeh a dielo je nevyčerpateľnou inšpiráciou, ako možno naplniť ľudský život prostredníctvom neustáleho vzdelávania sa, usilovnosti a odvahy experimentovať.

Andrej, ďakujem Ti za rozhovor.

Wolfgang von Kempelen na autoportréte.

FOTO | archív Kempelenopolis, o. z.

respondent

Ing. Andrej Groll (1976) je dlhoročný zberateľ informácií o bratislavskom vynálezcovi Wolfgangovi von Kempelenovi.  V roku 2018 na vlastné náklady zorganizoval mimoriadne úspešnú, dvakrát predĺžovanú výstavu Wolfgang von Kempelen – Bratislavský da Vinci, ktorá bola v roku 2019 presunutá do Košíc. Je predsedom občianskeho združenia Kempelenopolis, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie o živote a diele Wolfganga von Kempelena, o jeho súčasníkoch a vedeckom kontexte.

zdroje fotiek
  • s mojim mobilom nás odfotila taká milá čašníčka v kaviarni Eleven books & coffee na Baštovej.
Z
jazyková korektúra

text neprešiel jazykovou korektúrou

l
text

Mgr. Katarína Králiková

Mgr. Katarína Králiková

tvorím písaním

Píšem, teda tvorím písaním, odkedy som sa naučila písať. Rada píšem atramentovým perom, je to také starosvetské, dnes už priam historické. A ja mám rada všetko, čo je staré. Staré príbehy, staršie budovy, najstaršie historické udalosti.

A mám rada aj starších ľudí. Niektorí sú múdri a môžem sa od nich učiť. Niektorí sú skúsení životom a môžem sa nimi inšpirovať. A niektorí dokážu pútavo rozprávať a ja ich veľmi rada počúvam.

Fascinujú ma však ľudia z našej histórie. Ich osudy z dávnych čias, popretkávané osobnými aj historickými udalosťami, to všetko ma nesmierne inšpiruje – a o týchto ľuďoch píšem najradšej.

Nuž, a keďže som štyri študentské roky drela prsty na starožitnom písacom stroji, písanie na klávesnici mi ide takmer tak rýchlo ako myšienky … a preto tu, na mojej web stránke s radosťou ťukám do klávesnice keď tvorím písaním.

ďakujem za vaše dojmy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaregistrujte sa

a ja vám s radosťou budem posielať

 pripomienky na prehliadky

a blogy ako víkendové čítanie.