Kempelenov “šachový Turek” na káve u Messerschmidta

9. 09. 2022 | správy z Bratislavy

Občianske združenie KEMPELENOPOLIS vlastní plne funkčnú repliku šachového “automatu” známeho ako Turek. Zostrojený je podľa návodu, ktorý svetu v roku 1769 zanechal Wolfgang von Kempelen (1734 – 1804). Ten originálny v roku 1854 zhorel vo Philadelphii. Replika však pripomenula výnimočnú a všestranne talentovanú osobnosť, ktorou Wolfgang von Kempelen nepochybne bol.

Počas uplynulých štyroch rokov tvorila replika šachového “automatu” Turek dominantnú súčasť výstavy Wolfgang von Kempelen – bratislavský da Vinci vo viacerých múzeách na Slovensku. Autorom výstavy bol predseda OZ Kempelenopolis Andrej Groll. V poslednom období bol “šachový Turek” v Rómerovom dome, no od 9. septembra 2022 ho nájdeme v Bratislave na Námestí SNP v Bratislavskej kaviarni Franza Xaviera Messerschmidta.

Wolfgang von Kempelen zostrojil Šachového Turka ako dômyselné technické riešenie s tvz. kabinetnou ilúziou. Šachista ukrytý v Turkovom stole ovládal figurínu a porážal oponentov počas šachových partií. Tie sa konali aj neskôr, keď panovník Jozef II. poslal Wolfganga von Kempelena so Šachovým Turkom na turné po Európe.

Wolfgang von Kempelen však zostrojil oveľa viac a oveľa dôležitejšie vynálezy. No slávu a žiaľ, i poškodenie reputácie vynálezcu, mu priniesol práve Šachový Turek.