Prešporské bylinkárky učil aj slávny doktor Paracelsus

22. 11. 2019 | Bratislavské noviny

V stredoveku sa mohli u lekárnikov učiť iba mládenci. Dievčatá neprijímali. Tie sa liečiteľstvu priúčali u bylinkárok. Tak to zrejme bolo aj v niekdajšom Prešporku. V roku 1537 toto kráľovské mesto navštívil slávny lekár Paracelsus, od ktorého sa tiež všeličo naučili.

Bratislavské noviny

link na článok: Prešporské bylinkárky učil aj slávny doktor Paracelsus

zdroje textu
  • Bartunek Anton: Historický vývoj farmaceutického vzdelávania vo vzťahu k územiu dnešného Slovenska od 14. storočia do roku 1918.  Dejiny – internetový časopis Inštitútu histórie FF PU v Prešove – č. 1/2017;

  • Ďuríčková Mária: Diabolský doktor. Dunajská kráľovná, vydavateľstvo Mladé letá, 1976

  • Olaf Rippe, Margaret Madejsky, Max Amann, Patricia Ochsner, Christian Rätsch preložili z nemeckého jazyka Pavel Krummer a Nikola Zejkanová: PARACELSOVO LÉKAŘSTVÍ, Filosofie – Astrologie – Alchymie – Léčebné postupy
  • Souček Ivan: Paracelsus, Historická revue č. 1/2016

zdroje fotiek
  • Katarína Králiková
Z
jazyková korektúra

text neprešiel jazykovou korektúrou

l
text

Mgr. Katarína Králiková

Mgr. Katarína Králiková

tvorím písaním

Píšem, teda tvorím písaním, odkedy som sa naučila písať. Rada píšem atramentovým perom, je to také starosvetské, dnes už priam historické. A ja mám rada všetko, čo je staré. Staré príbehy, staršie budovy, najstaršie historické udalosti.

A mám rada aj starších ľudí. Niektorí sú múdri a môžem sa od nich učiť. Niektorí sú skúsení životom a môžem sa nimi inšpirovať. A niektorí dokážu pútavo rozprávať a ja ich veľmi rada počúvam.

Fascinujú ma však ľudia z našej histórie. Ich osudy z dávnych čias, popretkávané osobnými aj historickými udalosťami, to všetko ma nesmierne inšpiruje – a o týchto ľuďoch píšem najradšej.

Nuž, a keďže som štyri študentské roky drela prsty na starožitnom písacom stroji, písanie na klávesnici mi ide takmer tak rýchlo ako myšienky … a preto tu, na mojej web stránke s radosťou ťukám do klávesnice keď tvorím písaním.

ďakujem za vaše dojmy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zaregistrujte sa

a ja vám s radosťou budem posielať

 pripomienky na prehliadky

a blogy ako víkendové čítanie.