Prečo ma zaujímajú dejiny?

4. 10. 2019 | osobné

Mám to takto. Ja potrebujem všetkému rozumieť. Spoznať a pochopiť súvislosti. Výsledkom toho všetkého je, že som sa stala sprievodkyňou dejinami. Lenže, dôvodov je viac…

V prvom rade ma zaujíma, prečo sa stali tie-ktoré udalosti. Občas, len tak námatkovo, naďabím na drobnosť, ktorá mi začne vŕtať v hlave. Začnem si o nej viac študovať. A následne sa mi odkryje toľko zaujímavých súvislostí, až priam žasnem.

Vtedy začínam rozumieť napríklad tomu, prečo sa Mária Terézia upriamila na vzdelanie pospolitého ľudu. Alebo, prečo nemohli  židia v Prešporku vykonávať žiadne remeslo. Takéto otázky v mojej hlavne nemajú konca…

Mám desiatky kníh, čítam ich krížom-krážom a hľadám odpovede. Pritom, zároveň, nachádzam ďalšie a ďalšie zaujímavosti, odbáčam od témy a vyžívam sa v tej slobode pátrania.

Nie je to veľmi efektívne, ani strategické – to moje skákanie od témy do témy – ale, milujem to. Ten pocit, keď mi začnú informácie zapadať jedna do druhej a ja lepšie rozumiem tomu, čo sa stalo a prečosa to stalo.

Keď niečo také pochopím, chcem sa o to s niekým podeliť.

Preto sa vytešujem, že na moje prehliadky po Bratislave chodia ľudia, ktorých dejiny zaujímajú.

Častokrát dostanem otázku, na ktorú neviem odpovedať. Jasné, že moje ego trpí, jasné, že mám z toho komplexy menejcennosti.

V konečnom dôsledku som však nesmierne vďačná. Lebo to, čo sa dozviem, keď potom doma pátram po odpovedi, ach … Vždy je to fascinujúco zaujímavé a, paradoxne, veľmi logické, jednoduché. Až sa divím, že som to hneď nevedela.

Ale späť k dôvodom.

V druhom rade sa milujem učiť. Len tak. To, čo ma zaujíma. Učím sa tak, že sa pripravujem na prehliadky. Hľadám informácie. Čítam knihy, zborníky, články na internete. Spracúvam si texty a krátim ich, aby som bola schopná povedať vám, mojim hosťom pointu.

Je to najnáročnejšia časť práce. Lebo na priehliadke som limitovaná časom a pozornosťou ľudí. A pritom je toho tak veľa, čo by som vám chcela povedať.

Možno sa to raz naučím …

povedať veľa, ale hovoriť málo

Tretím dôvodom je to, že sa chcem živiť tým, čo ma baví. A mňa baví spoznávanie dejín a rozprávanie o svojich poznatkoch ľuďom.

A tiež ma baví písanie. Pri ňom sa toho tiež veľa naučím.

Takže preto som sa stala sprievodkyňou dejinami, preto svoju prácu milujem a preto ma zaujímajú dejiny.

PS: A milujem moju sprievodcovskú kabelku wink.

korektúry

Text neprešiel jazykovou korektúrou.
Ak v texte nájdete preklep alebo faktickú chybu, prosím, napíšte mi na info@katarinakralikova.sk. Rada to opravím.

moje ♥ a ©

i

zdroje

Moje ♥ a ©.

Čo Vás zaujalo?

Ďakujem za Váš názor, dojem a komentár.

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

tvorím písaním

Sprevádzam dejinami od roku 2017. Avšak, píšem, odkedy som sa naučila písať. Rada som písala slohové práce v škole. Aj listy. Neskôr ma bavilo písať seminárne práce. Nuž a nedávno som objavila čaro písania blogov. Pomáha mi to učiť sa históriu.

Publikovať texty o historických faktoch je veľká zodpovednosť. Človek by si mal overiť všetko, čo zistí. Dokonca cez viaceré zdroje. Písanie tak trvá dlhšie. Ale baví ma to. Vidím zmysel v tejto forme učenia.

Chcem v tom pokračovať a deliť sa o svoje poznatky s vami, čitateľkami a čitateľmi. Verím, že takéto spoznávanie dejín má zmysel pre mňa aj pre vás.

novinky e-mailom

blogy  |  pripomenutia   |  informácie